Zemí původu tohoto starobylého plemene je Irsko. Pšeničně zbarvení teriéři s měkkou srstí se na jeho území vyskytovali a byli zachyceni i mistry štětce již více jak před dvěma sty lety. Jsou formou velmi starou, úzce spřízněnou s glen of Imaal teriérem, kerry blue teriérem i irským teriérem. S určitostí lze říci, že všechna teriérská plemena pocházející z Irska, mají společný původ. V samostatný typ se bezprostřední předkové ISCWT konstituovali zřejmě na farmách v jižním a jihozápadním Irsku, kde si „vydělávali na živobytí“ shromažďováním dobytka, hubením hlodavců, hlídáním usedlostí, ale také byli využívání k lovu jezevců a k tzv. sportovnímu lovu králíků.

S cílevědomým chovem začali Irové až ve 30. letech minulého století. Obětaví nadšenci jako byli Robert J. Bourke, dr. Gerard Pierce a dnes již téměř legendární chovatelka, paní Maureen Holmes, přivedli „Wheatny“ do výstavního kruhu, a to v r. 1937 na výstavě v Dublinu. V témže roce bylo plemeno oficiálně zaregistrováno.

Z chovatelské stanice „Holmenocks“ pí Holmes vzešla řada šampionů, kteří založili chov ISCWT v mnoha zemích, někteří figurují i v našich rodokmenech.