Něco z historie našeho chovu ...Naše chovatelská stanice má za sebou více než dvacet let chovu vipetů. Zakladateli tradice kennelu "z Úplňku" - Mvdr. Stanislav Chrpa
a Alena Chrpová (Neumannová).
   Na počátku naší práce stál Mvdr. Vladimír Palourek, který vnutil našemu dědovi (Miroslavu Neumannovi), jak sám děda říkal, "chlupatou krysu". Když dr. Palourek odcestoval na delší dobu do Alžíru, chov probíhal u nás doma na jeho ChS "Full Moon" a jedna jeho fenka byla umístěna u Vejsadových v Kolíně. Ti odchovali dva vrhy pod názvem "Gertvej".
   Když se dr. Palourek vrátil do republiky, chov dále probíhal společně na ChS "Full Moon". Poslední odchovaný vrh byl pod písmenem "J". Bohužel posléze nás dr. Palourek předčasně opustil a protože ChS byla na jeho jméno, tak nám nezbylo než založit svoji ChS. V té době bylo nemožné používat v názvech stanic cizí slova a tak jsme zvolili prostý překlad a naše ChS se až dodnes jmenuje "z Úplňku".
   V současné době jsme nejstarší chovatelská stanice vipetů v republice.

   Za dvacet let chovu se můžeme pochlubit nesčetnými úspěchy jak na výstavách tak i v dostizích. Importujeme i z USA a feny jsou kryty u nejúspěšnějších chovatelů na světě.